
Pokonać uzależnienie od alkoholu za pomocą konopi – czy to możliwe?
Hasło – konopie, pierwsza myśl jaka większości osób przychodzi do głowy – marihuana i ćpun. Jak się okazuje, nie jest to takie czarno-białe jak może się wydawać i również konopie mają swoje pozytywne oblicze.
Konopie i produkty z nich pozyskiwane z powodzeniem sprawdzają się w kilku obszarach zastosowania, jednakże podstawowym problemem w tym temacie jest znikoma ilość badań klinicznych, potwierdzających skuteczność działania konopi. Najnowsze wskazania do leczenia produktami konopio-pochodnymi obejmują schorzenia z zakresu zaburzeń psychiatrycznych i neuropsychiatrycznych – zespół stresu pourazowego i zespół Tourette’a.
Konopie w walce z uzależnieniem
Warto tu przypomnieć historię, która odbiła się sporym echem. 60-letni mężczyzna, alkoholik od dwudziestego roku życia próbował walczyć z nałogiem. Ponad 15 lat temu podjął pierwszą próbę pokonania choroby – korzystał przy tym ze wsparcia grupy AA, lekarzy, psychoterapeutów oraz dostępnych lekarstw. Trwało to do 2000 roku i nie przyniosło w zasadzie większych efektów. Wówczas mężczyzna ten uznał, że skoro medycyna tradycyjna go zawiodła, to pozostaje mu siła własnej woli, spotkania grupy AA i totalna abstynencja (więcej o leczeniu alkoholizmu przeczytasz na: http://terapie.net.pl/alkoholizm.html). Zdecydował się również na odtruwanie i przypadkowo przy tej okazji zauważył, że konopie pomogły mu utrzymać stan abstynencji od alkoholu. Po pewnym czasie zaobserwował, że praca nad sobą i wspomaganie się konopiami wpływają na stopniowe zanikanie uzależnienia od alkoholu. Podobne obserwacje odnotowano również w efekcie prowadzonych badań klinicznych i eksperymentów na zwierzętach.
Działanie konopi na uzależnionych
W 2003 roku grupę osób uzależnionych od heroiny poddano eksperymentalnemu programowi z zastosowaniem leku Methadon. Wyniki były zaskakujące – dodatkowe działanie konopi na pacjentów nie doprowadziło do ponownego przyjmowania kokainy lub heroiny (więcej o nasionach konopi i legalizacji marihuany dowiesz się na: https://ganjafarmer.com.pl/content/90-o-marihuanie-gf).
Medyczne wykorzystanie konopi
Ponad 30 lat wcześniej, bo w 1970 roku został opublikowany raport kalifornijskiego psychiatry – doktora Toda Mikuriya, jednego z najbardziej zaciekłych amerykańskich bojowników o medyczne wykorzystanie konopi. Zaobserwował on, że jego 49-letnia pacjentka alkoholiczka piła znacznie mniej wtedy, gdy paliła marihuanę. Metodą prób i błędów wspólnie starali się znaleźć stosowną dawkę, która pomogłaby kobiecie uwolnić się z nałogu alkoholowego, ale też równocześnie nie wpaść w szpony kolejnego i wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Pięciomiesięczna terapia zastępcza z użyciem marihuany przyniosła zaskakująco pozytywne rezultaty – kobieta zdołała zapanować nad sytuacjami, które zwykle powodowały, że sięgała po alkohol. W kryzysowych momentach sięgała po marihuanę, ale w granicach zdrowego rozsądku i panowania nad sobą. Równolegle, zaobserwowała u siebie znaczną poprawę stanu zdrowia, mniejszą drażliwość i łatwiejszą koncentrację.
Marihuana kontra alkohol
Kolejne badanie zostało przeprowadzone w 2009 roku na amerykańskim uniwersytecie (Yale), w katedrze medycyny. Eksperymentowi poddano grupę 28 osób, spośród których część miała wcześniej problemy z alkoholem. W czasie trwania badania uczestnikom codziennie podawano marihuanę, a potem zrobiono dwutygodniową przerwę. W czasie tej przerwy uczestnicy, którzy wcześniej borykali się z problemem alkoholowym zwiększyli ilość przyjmowanych procentów średnio o 52% w stosunku do wcześniejszego ‘marihuanowego’ okresu. Autorzy uznali to badanie za empiryczne potwierdzenie skuteczności terapii zastępczej uzależnień dla osób przyjmujących marihuanę każdego dnia.
Źródła:
- Amanda Reiman, „Cannabis as a substitute for alcohol and other drugs Harm Reduct” J. 2009; 6: 35.
- Mikuriya TH. „Cannabis substitution. An adjunctive therapeutic tool in the treatment of alcoholism. Med Times”. 1970 Apr; 98 (4):187-91.
Zobacz również
Komentarze (0)
VTanzania, jeden z najbardziej malowniczych zakątków Afryki, to prawdziwa skarbnica kultury i tradycji. Od barwnej muzyki bębniarskiej po bogatą spuściznę plemion masajskich - Tanzanii nie da się opisać w kilku zdaniach. Kraj ten zamieszkuje ponad 130 grup etnicznych, z których każda wnosi...
Na co zwracać uwagę przy kupnie powerbanka?
VW dobie wszechobecnych smartfonów, tabletów i innych mobilnych urządzeń, które towarzyszą nam na co dzień, nasza potrzeba niezawodnego źródła energii staje się coraz bardziej widoczna. Często zdarza się, że bateria naszego urządzenia rozładowuje się w...
VMercedes GLA to samochód, który zdobył serca wielu osób, łącząc nowoczesny design i zaawansowane technologie z komfortem jazdy. Model ten jest uosobieniem elegancji, co sprawia, że nie tylko przyciąga wzrok, ale także daje poczucie satysfakcji z posiadania. W tym...
Zostaw komentarz