Jak ubezpieczyć auto przed zagraniczną podróżą? Praktyczne rady
Podróż po Europie, zagraniczny wyjazd służbowy, urlop - bez względu na cel i powód wyjazdu należy zatroszczyć się o wykupienie polisy ubezpieczeniowej, która zapewni należyte bezpieczeństwo również poza Polską. Podpowiadamy, co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy.
OC wykupione w Polsce obowiązuje też w innych krajach
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej wiele przepisów zostało zunifikowanych. Dzięki temu na terenach różnych krajów obowiązują te same reguły.
Obowiązkowa dla każdego kierowcy polisa OC, wystawiona przez polskie towarzystwo ubezpieczeniowe, obowiązuje na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej (oraz w kilku pozostałych krajach europejskich). Należą do nich:
Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Jeżeli za granicą kierowca spowoduje wypadek lub kolizję drogową, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdu poszkodowanego uczestnika ruchu.
Ważne jest sprawdzenie ważności polisy
Przed wyjazdem za granicę koniecznie jest sprawdzenie ważności polisy OC i upewnienie się, że składka jest opłacona. Sprawdzenie wszystkich formalności związanych z ubezpieczeniem auta jest bardzo ważne. Jeśli okaże się, że ubezpieczenie nie zostało opłacone w terminie, kierowca może otrzymać dotkliwą dla portfela karę. Jeśli spowoduje stłuczkę lub kolizję, wyrządzone szkody będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.
Niezbędna Zielona Karta
Warto wiedzieć, że są kraje, które wymagają od kierowców posiadania tzw. Zielonej Karty. Zapewnia ona ochronę przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim. Kraje, gdzie trzeba zabrać Zieloną Kartę, to: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Turcja, Tunezja i Ukraina.
Ubezpieczenie AC przydatne za granicą
Choć ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, może okazać się niezwykle przydatne podczas zagranicznej podróży. Dzięki AC ubezpieczyciel pokryje koszty związane z naprawą samochodu w przypadku, gdy szkody zastały wyrządzone na skutek działania osób trzecich oraz okoliczności zewnętrznych (np. problemów pogodowych). Jeśli okaże się, że auto zostało np. skradzione, zdewastowane albo zniszczone przez gradobicie, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci należne odszkodowanie.
Warto sprawdzić, czy AC obowiązuje w kraju, który jest celem podróży
Posiadacze ubezpieczenia AC powinni upewnić się, że ochrona ubezpieczeniowa obejmuje również inne kraje. W większości towarzystw ubezpieczeniowych nawet podstawowy pakiet AC obowiązuje nie tylko na terytorium Polski, ale również w innych krajach europejskich.
Co ważne, zdarza się, że ubezpieczyciele wyłączają niektóre kraje z zakresu ubezpieczenia AC. Taka sytuacja spowodowana jest np. zwiększonym ryzykiem kolizji lub kradzieży pojazdu. Przed wybraniem się w podróż należy sprawdzić, czy dany kraj figuruje na liście wykluczeń ubezpieczenia. Takie informacje można znaleźć w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia).
Assistance zapewni dodatkową ochronę za granicą
Wyjeżdżając za granicę warto wykupić dodatkową polisę assistance. Jej celem jest
pomoc kierowcy w przypadku niespodziewanych zdarzeń. Na assistance składają się takie świadczenia jak: doradztwo, serwis, usługi medyczne czy holowanie.
Podczas pobytu za granicą szczególnie istotne mogą okazać się: naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu, wymiana koła, a także wynajem pojazdu zastępczego w razie wypadku, awarii lub kradzieży auta.
Usługi asssistance powinny zawierać także transport ubezpieczonego do placówki medycznej. Dla osób podróżujących z dziećmi szczególnie ważne może być wsparcie ubezpieczyciela w zakresie organizacji noclegu i pomoc w transporcie poszkodowanych do kraju.
Warto solidnie przygotować się do zagranicznej podróży. Wiedza o zakresie poszczególnych ubezpieczeń oraz o możliwym wsparciu ze strony ubezpieczyciela będzie bardzo przydatna w przypadku nieoczekiwanych i stresujących zdarzeń na drodze.
Materiał partnera
Zobacz również
Komentarze (0)
VJednym z najważniejszych kroków na drodze do odzyskania kontroli nad własnym życiem jest podjęcie decyzji o leczeniu uzależnień. W Polsce istnieje wiele placówek, które oferują profesjonalną pomoc osobom zmagającym się z nałogami. Wiele osób nie wie jednak...
VW dzisiejszym cyfrowym świecie, technologia towarzyszy nam na każdym kroku. Zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej korzystają z nowoczesnych urządzeń, które ułatwiają codzienne życie. Jednym z tak popularnych gadżetów jest smartwatch, który zyskuje na znaczeniu nie tylko...
Narkoman na głodzie - jak mu pomóc?
VNarkomania to problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie, a Polska nie jest wyjątkiem. Osoby zmagające się z uzależnieniem od narkotyków często stawiają czoło wielu trudnościom, które znacząco wpływają na ich życie oraz życie ich bliskich. Zrozumienie...
Zostaw komentarz