Co można odliczyć na fakturze?
Faktura jest podstawowym dokumentem księgowym, który podatnicy wystawiają przy sprzedaży towarów lub świadczeniu usług. Faktura VAT może służyć do odliczenia podatku. Wynika to wprost z ustawy o VAT.
Warunki prawne odliczenia podatku
W art. 86 uregulowane zostały przepisy dotyczące odliczenia podatku VAT z faktury. Ustawodawca stwierdził, że podatnik może odliczyć VAT, jeżeli towary lub usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Odliczenie to zmniejsza podatek należny o podatek naliczony.
Ważne jest, aby zrozumieć, jak obliczyć podatek naliczony. Kwota ta może wynosić:
- Suma wszystkich kwot podatku należnego wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia lub częściowej zapłaty przed nabyciem lub wykonaniem towarów lub usług.
- Kwota podatku (w przypadku importu), która wynika z otrzymanej dokumentacji celnej, kwoty należnej lub z deklaracji importowej.
- Zwrot podatku zryczałtowanego
- Kwota podatku należnego dostawcy usług, dla którego podatnik jest usługobiorcą lub dostawy towarów, dla którego podatnik jest nabywcą, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
- Różnica podatku
- Kwota stanowiąca 23% kwoty należnej z tytułu dostawy nowego pojazdu, nieprzekraczająca kwoty podatku zawartej w fakturze nabycia lub dokumencie celnym albo kwoty zapłaconej przez podatnika z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu.
Oznacza to, że podatnik będący czynnym podatnikiem może odliczyć VAT od nabytych towarów lub usług.
Faktura potwierdzająca otrzymanie zaliczki na poczet przyszłych towarów i usług również może zawierać VAT. Jeżeli podatnik wpłacił zaliczkę w całości, może odliczyć VAT z tej faktury. Jeśli zapłacił część zaliczki, może odliczyć VAT od tej części.
Dowiedz się więcej o fakturowaniu oraz programów do księgowości na stronie https://fakturymanager.pl/
Kiedy powstaje prawo?
Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na fakturze VAT przysługuje w momencie rozliczenia okresu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabytych lub importowanych do podatnika towarów i usług zgodnie z art. 86 ust. 10 (ustawa o VAT). Uprawnienie to nie może powstać wcześniej niż z chwilą otrzymania faktury.
Należy jednak pamiętać, że opóźnienie w odliczeniu VAT z faktury może spowodować, że w deklaracji podatkowej za kolejne okresy rozliczeniowe będzie można odliczyć VAT.
Podatnik może jeszcze złożyć korektę deklaracji podatkowej za okres, za który otrzymał fakturę VAT, jeśli nie skorzysta z możliwości odliczenia VAT z faktury. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, może on odliczyć VAT do 5 lat wstecz, ale tylko poprzez korektę pierwotnej deklaracji. Do korekty deklaracji nie trzeba już dołączać pisemnego wyjaśnienia, dlaczego podatnik składa korektę.
Zobacz również
Komentarze (0)
VJednym z najważniejszych kroków na drodze do odzyskania kontroli nad własnym życiem jest podjęcie decyzji o leczeniu uzależnień. W Polsce istnieje wiele placówek, które oferują profesjonalną pomoc osobom zmagającym się z nałogami. Wiele osób nie wie jednak...
VW dzisiejszym cyfrowym świecie, technologia towarzyszy nam na każdym kroku. Zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej korzystają z nowoczesnych urządzeń, które ułatwiają codzienne życie. Jednym z tak popularnych gadżetów jest smartwatch, który zyskuje na znaczeniu nie tylko...
Narkoman na głodzie - jak mu pomóc?
VNarkomania to problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie, a Polska nie jest wyjątkiem. Osoby zmagające się z uzależnieniem od narkotyków często stawiają czoło wielu trudnościom, które znacząco wpływają na ich życie oraz życie ich bliskich. Zrozumienie...
Zostaw komentarz