Kiedy warto przebadać pieprzyki i znamiona?
Wszystkie zmiany skórne należy regularnie obserwować, sprawdzać czy nie zmieniają kształtu lub koloru. Każdą niepokojącą zmianę należy konsultować z lekarzem dermatologiem. Nawet pozornie łagodna zmiana może z czasem przekształcić się w nowotwór skóry.
Czy wszystkie znamiona są niebezpieczne?
Znamiona barwnikowe, tak zwane pieprzyki, występują na skórze niemal każdego człowieka. Przeciętny dorosły ma około 10-15 pieprzyków. Z reguły nie są to zmiany niebezpieczne, ale nie wolno ich lekceważyć. Nawet najmniejsze znamię może się z czasem przekształcić w złośliwy nowotwór skóry, czyli w czerniaka. Z tego powodu konieczna jest regularna samokontrola pieprzyków i badanie zmian skórnych u dermatologa.
Jak rozpoznać czerniaka?
Rak skóry różni się wyglądem od łagodnych znamion. Czerniak charakteryzuje się:
- asymetrycznym kształtem,
- nieregularnymi brzegami (zwykłe pieprzyki są zazwyczaj okrągłe) i chropowatą powierzchnią,
- nierównomiernym kolorem,
- średnicą powyżej 5 milimetrów,
- zmianami – niepokojące jest, jeśli znamię nagle się pojawiło, zmieniło kształt czy kolor.
Prawdopodobieństwo czerniaka jest też zwiększone, jeśli znamię swędzi, krwawi lub łuszczy się. Należy wtedy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Pieprzyki: usuwać czy nie usuwać
Wbrew popularnemu mitowi, wszystkie pieprzyki można usuwać. Wycięcie łagodnej zmiany skórnej nie niesie ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Nie jest prawdą, że może to uaktywnić nowotwór. Warto usunąć pieprzyki, które:
- są wystawione na szkodliwe działanie słońca,
- mogą być często podrażniane przez ubranie (na przykład przez ramiączka bluzki, bieliznę),
- wyglądają nieestetycznie.
Bezwzględnie należy usunąć te zmiany, które mogą przekształcić się w raka skóry. Doświadczony dermatolog jest w stanie odróżnić zmiany łagodne od potencjalnie niebezpiecznych.
Materiał partnera zewnętrznego
Zobacz również
Komentarze (0)
VJednym z najważniejszych kroków na drodze do odzyskania kontroli nad własnym życiem jest podjęcie decyzji o leczeniu uzależnień. W Polsce istnieje wiele placówek, które oferują profesjonalną pomoc osobom zmagającym się z nałogami. Wiele osób nie wie jednak...
VW dzisiejszym cyfrowym świecie, technologia towarzyszy nam na każdym kroku. Zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej korzystają z nowoczesnych urządzeń, które ułatwiają codzienne życie. Jednym z tak popularnych gadżetów jest smartwatch, który zyskuje na znaczeniu nie tylko...
Narkoman na głodzie - jak mu pomóc?
VNarkomania to problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie, a Polska nie jest wyjątkiem. Osoby zmagające się z uzależnieniem od narkotyków często stawiają czoło wielu trudnościom, które znacząco wpływają na ich życie oraz życie ich bliskich. Zrozumienie...
Zostaw komentarz